LEGEPLADSER TIL FREMTIDEN
Vi designer legepladser med fremtidige generationer for øje – steder, hvor børn kan lege, vokse, lære og skabe relationer.
Vores legepladser er bygget til at holde og udviklet med fokus på bæredygtighed – med slidstærke materialer og gennemtænkte konstruktioner, der minimerer miljøpåvirkningen.
Kernen i hvert design er en ambition om at fremme kreativitet, nysgerrighed og fællesskab – og at understøtte børns udvikling gennem sanselig, fantasifuld leg, som samtidig bringer mennesker tættere sammen.
LÆR MENS DU LEGER
Vi byggede en innovativ computer-tematiseret legeplads i tæt samarbejde med forfatter og illustrator Linda Liukas, som henvendte sig til os med idéen og visionen for en ny slags legeplads i Helsinki, Finland.
Visionen var at skabe et sted, hvor børn kunne lære om computere og programmering på en sjov, sanselig og legende måde – ved fysisk at kravle og hoppe rundt i et computersystem!
Linda og projektteamet samarbejdede med lokale undervisere på flere niveauer for at "undersøge, hvordan computing kan se ud, når det er fysisk, legende og forankret i det offentlige rum", som Linda beskriver det i sit nyhedsbrev, hvor hun går mere i dybden med processen.
Resultatet er mere end 20 aktiviteter, der omsætter centrale begreber fra computerverdenen til fysisk leg og bringer interaktiv læring ind i legepladsens rammer.
Læringsmaterialer. Billede af Linda Liukas.
Børn, der bruger aktivitetskort på legepladsen. Billede af Linda Liukas.
"Jeg har arbejdet på at gøre de abstrakte idéer i datalogi håndgribelige – selv når man kravler rundt på hænder og knæ."
- Linda Liukas
FØLG MED PÅ REJSEN
TILMELD DIG VORES NYHEDSBREV
Vil du modtage nyheder og information om vores legepladser, børns udvikling gennem leg og andre spændende ting, der sker på MONSTRUM?